Staff
Staff Professional Development
In Yishun Secondary, our dedicated and innovative staff exemplifies the Learn for Life mantra. Teachers meet in their subject-based Professional Learning Teams (PLTs) to study students’ learning needs, review literature for possible strategies, co-design and implement innovative student-centric lesson packages to meet those needs and to nurture the Joy of Learning in Yishunites.
Several PLTs have collaborated with partners from the MOE Divisions such as Curriculum Planning & Development Division (CPDD) and Educational Technology Division (ETD), as well as the National Institute of Education (NIE). Support from our partners have helped to enhance our student-centric lesson packages.
Besides the once-in-10 days Timetabled Time within curriculum time for the PLTs to come together, the “Staff PD: Acquisition of Resources and Knowledge Sessions” (SPARKS) is another platform for regular sharing of best practices by teachers to their colleagues. There were a total of 10 SPARKS sessions in Semester 1, with 2-3 sharing per session.
At the end of each year, PLTs share their learning at the annual school-based Learning Festival. Some PLTs and individuals have also shared their lesson packages at national platforms organised by our partners. Our School Leaders would like to acknowledge the following PLT and staff who shared at various beyond school-level platforms in 2022:
S/No | Staff/Unit | Title | Platform |
---|---|---|---|
1 | Dr Goh Poh Huat (Master Teacher/ Chinese Language) |
Keynote Address: What is e-Pedagogy? | N2 Cluster Teachers’ Leader Symposium 2022 |
2 | Mrs Simmi Govindani (Lead Teacher/ Mathematics) |
Brain Based Learning | North Zone Subject Group (Secondary Mathematics) |
3 | - Mrs Simmi Govindani (Lead Teacher / Mathematics) - Mrs Leong Sin Yee (Senior Teacher/ Biology) |
Design of End-to-End Blended Learnining Experience | N2 Cluster Teachers’ Leader Symposium 2022 |
4 | Mrs Ow Puay Hoon (Senior Teacher/Chemistry) |
The use of Nearpod as an Assessment for Learning tool in the teaching of Atomic Structure and Chemical Bonding for Middle & Lower-achieving Students | SG Learning Design Circle Virtual Meet 2 |
5 | Mr A Murugapa (Senior Teacher/Physical Education) | An Introductory Workshop on Functional Fitness Training for Students | PE Teachers & Sports Coaches |
6 | Mdm Cheng Sin Yee (Senior Teacher/Chinese Language) | Sharing of Unit 5 Teaching Materials of Sec 2E New Syllabus | North Zone Digital Learning Interest Group |
7 | Mrs Leong Sin Yee (Senior Teacher (ST) / Biology) with STs from other schools | Improving our students’ self-efficacy in answering questions in novel context through Questioning (Claim-Evidence-Reasoning) framework | Teacher Leader Programme, NIE |
8 | Ms Nithya d/o Selvaraju (Ag Senior Teacher/Social Studies (SS)) and her SS PLT collaborated with Master Teacher/SS and Northland Secondary SS Unit | Concept-based teaching in Social Studies classroom | N2 Cluster Social Studies Cluster Professional Development |
9 | Ms Dimas Nurr Aidilin Bte Mas’od Teacher | Using Pear Deck to Deepen Student’s Learning in Lower Secondary Science | SG Learning Design Circle Virtual Meet 2 |
Staff Well-being
In Yishun Secondary, we strongly believe that the staff is at the center of everything we do for our students. To enable staff to give off their best to their students, the school strives to provide work-life harmony for staff by organising well-being activities for staff. The following are some of those activities:
Staff Awards
The following staff were recognised for their continued excellence in their service to the school and their care for the students.
S/No | Award | Name of Staff |
---|---|---|
1 | National Day Award: The Public Administration Medal (Bronze) | 2022: Mr Tay Hiang Soon (Vice-Principal) |
2 | National Day Award: The Commendation Medal | 2022: Mr Gary Sim (Head of Dept/Science) 2021: Mr Chia Victor (School Staff Developer) |
3 | National Day Award: The Long Service Medal | 2022: 1. Mr Ng Yew Long (Head of Dept /Discipline) 2. Mdm Faziah Bte Abu Bakar (Head of Dept /Learning Innovation) 2021: 1. Mr P Tamil Selvam (Assistant Year Head/Sec 2) 2. Mrs Tay Ai Tee (Teacher) |
4 | MOE Long Service Award 2022 by Date of Appointment in MOE | 35 Years of Service: Mdm Vemala Naguran (Teacher) 25 Years of Service: 1. Mdm Faizah Bte Abu Bakar (Head of Dept /Learning Innovation) 2. Mr Ng Yew Long (Head of Dept /Discipline) - Mrs Tay Ai Ti (Teacher) 20 Years of Service: 1. Mr Aidil Bin Idris (Head of Dept /PE & CCA) 2. Mdm Hairul Bariyah Bte Maksom (Head of Dept /Normal Technical) 3. Mr Tan Kok Young (Assistant Year Head/Sec 2) 4. Mr Li Bin (Teacher) 5. Mr Yeung Chun Nam (Teacher) 15 Years of Service: 1. Mr Koh Yong Cheng (Year Head/Upper Secondary) 2. Mr Poh Chee Jian (Subject Head/Chinese Language) 3. Mr Zakir Hussain (Teacher) 4. Mdm Zhang Hui (Teacher) 10 Years of Service: 1. Mdm Rekha Manohar Reddy (Subject Head/History) 2. Mrs Leong Sin Yee (Senior Teacher/Biology) 3. Mr Shu Yunchao (Teacher) 4. Mdm Aisah Bte Bakar (Special Educational Needs Officer) 5 Years of Service: 1. Mdm Athifah Binte Mohamad Isa (Teacher) 2. Ms Goh Gek Noi Joanne (Teacher) |
5 | CCA Service Award 2022 5 Years of Service in the National Police Cadet Corps | Ms Syhella Binte Sulaiman (Teacher) |
6 | School Long Service Award 2022 by Year of Posting to Yishun Secondary School (YSS) Awards are sponsored by YSS School Advisory Committee | 20 Years of Service: Mdm Tan Chew Hsia Jacqueline 10 Years of Service: 1. Mr Hoo Yin Hong Alvin (Assistant Year Head/Sec 3) 2. Mdm Maimunah Binte Abdullah (Operations Support Staff) 5 Years of Service: 1. Mr Tay Hiang Soon (Vice-Principal) 2. Mr Jayakumar s/o Navaretnam (Vice-Principal Administration) 3. Ms Widayah Bte Othman (Subject Head/Chemistry) 4. Ms Nithiya d/o Mariappan (Subject Head/English Language) 5. Mdm Cheng Sin Yee (Senior Teacher/Chinese Language) 6. Mr Foung Seng Huat (Teacher) 7. Mr Lee Chye Sheng (Teacher) 8. Mr Lim Meng Teck (Teacher) 9. Mr Shu Yunchao (Teacher) |
S/No | Award | Name of Staff |
---|---|---|
1 | MOE Service Excellence Award (Gold), 2022 | 1. Mrs Jacqueline Lee (HoD/ICT & eLibrary) 2. Mr Kong Rui Jia (Subject Head/Geography) 3. Mrs Adeline Tan (Level Head/Lower Secondary Science) 4. Mr Fazal Khan Bin Arunkhan (Operations Manager) 5. Mr Praveen Prakash (IT Manager) 6. Mdm Juliet Yeo (Teacher) 7. Mr Jarren Lye (Teacher) 8. Ms Tham Jia Hui (Teacher) |
2 | MOE Service Excellence Award (Silver), 2022 | 1. Mrs Phua-Seah Lee Hoon (HoD/ Mathematics) 2. Mrs Audrey Ee (HoD/ EL & Media Literacy) 3. Mrs Hairul Bariyah Maksom (HoD/Normal Technical) 4. Ms Nelly Guo (HoD/ Craft & Technology) 5. Mr Tan Hong Peng (Year Head/Lower Sec) 6. Mr Victor Chia (School Staff Developer) 7. Mdm Sharidah Sindashah (Subject Head/Malay Language) 8. Mr Tan Ee Cheng (Subject Head/Data & Knowledge Mgt) 9. Mr Muhammad Hafiz Bin Mornin (Subject Head /Ed Support) 10. Ms Rekha Reddy (Subject Head/History) 11. Mdm Evon Tan (Assistant Year Head/Sec 3) 12. Mr P Tamil Selvam (Assistant Year Head/Sec 2) 13. Mr Tan Kok Young (Assistant Year Head/Sec 1) 14. Ms Nithya d/o Selvaraju (Ag Senior Teacher/Social Studies) 15. Mr Mohammad Rizal Bin Abdul Rashid (Teacher) 16. Ms Low Mei Ling (Teacher) 17. Ms Wu Jianghui (Teacher) 18. Ms Serena Sim (Teacher) 19. Mdm Siti Alwiyah Binte Ismail (Sch Lab Technician/Science) 20. Mr R Subramaniam (Operations Support Staff) |